Millî Eğitim Bakanlığı Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak

Millî Eğitim Bakanlığında görev yapmak üzere 50 (elli) Millî Eğitim Uzman Yardımcısı alacağını ilan etti. Detaylar şu şekilde:

Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı için aranılan şartları taşıyan adayların başvuruları 6 Şubat – 10 Şubat 2023 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Kariyer Kapısı İşe Alım Platformu üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.

2023 Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı sözlü sınav olarak 6 Mart – 17 Mart 2023 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır.

Sözlü Sınavına, alanlar itibariyle ilan edilen Millî Eğitim Uzman Yardımcısı kadro kontenjanı için öngörülen sayıda başvurunun olmaması halinde veya kadro sayısınca adayın başarılı olamaması halinde kadro ve ihtiyaç durumuna göre alanlar arasında sayısal belirleme ve değişiklik yapma yetkisi Bakanlığa aittir.

Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar 24 Şubat 2023 tarihinde www.meb.gov.tr – personel.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacaktır.

Ayrıca adaylar Kariyer Kapısı üzerinden sınava ilişkin bilgileri görüntüleyebilecektir.

Alım Takvimi

milli eğitim bakanlığısınav takvimi

 Başvuru Şartları

Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı sözlü sınavına katılabilmek için adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının yer alan genel şartları taşımak,
 • Üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve aşağıda tabloda belirtilen öğrenim dallarından birinden mezun olmak,

Alımı Yapılacak Alanlar ve Kpss Taban Puanları

Milli Eğitim Bakanlığı 50 kontenjan

BAŞVURUDA İSTENECEK BELGELER

 • KPSS puanı
 • Mezuniyet bilgileri (e-Devlet üzerinden Bilgilerinde, hata/eksiklik olan veya Yükseköğretim Kurumundan mezuniyet bilgileri gelmeyen adaylar başvuru güncel bilgilerini manuel olarak giriş yapıp, onaylı diploma örneği veya mezuniyet belgelerini sisteme yükleyecektir.
 • Fotoğraflı özgeçmiş, (başvuru esnasında” PDF” formatında yüklenecektir.)
 • Hizmet belgesi (Devlet Memuru olarak çalışan veya çalışmış olanlar, başvuru esnasında” PDF” formatında yüklenecektir.),
 • (Otuz beş) yaşını doldurmamış olmak (01/01/1988 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak),
 • Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2021 ve 2022 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından aşağıda belirtilen alanlar ve puan türleri itibariyle belirlenen asgari puanı almış olmak.
 • Askerlik çağına gelmiş erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak,
 • Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı olmamak.

Başvurular dijital ortamda 6 Şubat – 10 Şubat 2023 tarihleri arasında alınacaktır. Sözlü sınava katılmak isteyen adaylar, e-devlet (Millî Eğitim Bakanlığı / Kariyer kapısı) ve Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ üzerinden başvurularını gerçekleştirecektir.

*Adaylar sadece bir pozisyona başvurabilecektir.

 Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinde “İşleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir.” ibaresi görülmeyen hiçbir başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu nedenle adaylar, başvuru işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmelidirler.

 

Sözlü Sınav

Sözlü sınava katılacak kişiler 24 Şubat 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sayfasından (www.meb.gov.tr ) ilan edilecektir. Ayrıca adaylar Kariyer Kapısı üzerinden sınava ilişkin bilgileri görüntüleyebilecektir. Bu ilan tebliğ mahiyetinde olacağından ilgililere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

Sözlü sınavda adaylar, Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı Sözlü Sınavı Değerlendirme Formu üzerinden;

 • Alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi, (50 puan)
 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, (10 puan)
 • Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, (10 puan)
 • Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, (10 puan)
 • Genel yetenek ve genel kültürü, (10 puan)
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, (10 puan) yönlerinden değerlendirilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Millî Eğitim Bakanlığı Uzman Yardımcısı Alımı Yapacak” için bir yorum

 1. Depremzedeyim aynı zamanda sosyoloji mezunuyum . Hepimiz bu noktada mağduruz. Gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir