Deprem Sonrası Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yapı İşleri Genel Müdürlüğü; ülkemizde yaşanan büyük deprem sonrasında web sitesinde bir broşür yayınladı.

“Hasar Tespiti İle Hayatı Sağlama Al” başlığı ile ilgi çeken broşürün ana başlıkları şu şekildedir:

Dask tan nasıl faydalanabilirim?

DASK sigortasının yaptırıldığı firmaya başvuru yapılarak DASK’ tan faydalanılabilir.

DASK NASIL YAPILIR

Hasar Tespit Çalışmaları Kapsamında Binam İncelenmedi, Ne Zaman İncelenecek?

Hasar tespit çalışmaları için ekiplerimiz tüm mahallelerimizde çalışma yürütmektedir. Depremden sonraki ilk on gün içeresinde hasar tespit tamamlanacaktır.

Yardımlardan Faydalanmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde ilinize kayıtlı vatandaşlarımızdan yardımlardan faydalanmak için herhangi bir belge istenilmemektedir.

 

Hasar Tespit Nedir?

Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

  • Hasar tespit sürecinde binalara verilen hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılmasına ilişkin verilen değerlendirme raporları sonrası ne gibi işlemler yapılıyor?

Hasar tespit sürecinde binalara verilen değerlendirme raporları sonuçları Muhtarlıklar ve/veya kaymakamlıklarda 30 gün süre ile ilan edilmek üzere askıya çıkarılır.

 

  • Vatandaş askıya çıkan listelerde ‘‘benim ismim yok’’ deyip itiraz edebiliyor mu, ediyor ise süreç nasıl işliyor?

Açıklanan sonuçlara, askıya çıktığı gün itibari ile 30 günlük yasal sürede Afad İl Müdürlüğüne ya da kaymakamlıklara dilekçe ile itiraz edilebilir.

 

  • İtiraz dilekçesi sonrasında yapılacak işlemler nelerdir?

Görevlendirilecek farklı bir teknik heyetçe olay mahalline gidilerek yine gözlemsel bir çalışma olan hasar tespit işlemi gerçekleştirilip; nihai olan değerlendirme itiraz hasar tespiti yapılır.

AĞIR HASARLI BİNA

  • Binada tadilat yapılacaksa veya yıkılacaksa ne kadar sürede yapılıyor, vatandaşa bu süre içerisinde hangi destekler sağlanıyor?

Acil yıkılması gereken binalar yetkililerce derhal boşalttırılarak yapı sahibine bildirilir. En çok 3 gün içerisinde mal sahibi tarafından yıkılmadığı takdirde bu binalar yetkililer tarafından yıktırılır.

Ayrıca fen ve sanat kurallarına göre güçlendirmesi veya onarımı mümkün olan yapıların 1 yıl içerisinde tadilatı yapılarak oturulmasına müsaade edilir.

Konuya ilişkin olarak AFAD İl Müdürlüğünce binaların hasar durumuna göre acil yardım, kira yardımı, çeşitli ayni ve nakdi yardımlar yapılır.

 

 Hasar Tespit Tanımları

Hasarsız binalar:

Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binadır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Az hasarlı binalar:

Deprem nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

ÇEVFRE BAKANLIĞI

Orta hasarlı binalar:

Deprem nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez. “Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden (yapı onarılmadan) ya da güçlendirilmeden yapı kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.

Ağır hasarlı binalar:

Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. “Ağır “hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri (dayanım ve ekonomik açısından) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

 

Acil yıkılacak binalar:

Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

 

*Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir