Özel Okullar Depremzedeler için Misafir Öğrenci Kontenjanı Açtı

Özel Okullar Depremzedeler için Misafir Öğrenci Kontenjanı Açtı

Ülkemizde yaşanan depremden hemen sonra Türkiye el ele vererek birlik olmuş ve deprem bölgelerine insani yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra gerek diğer ülkelerden gerekse de yabancı ve yerli sanat, spor, siyaset vb. alanlardan birçok yardımsever maddi manevi destekte bulundular.

kahramanmaraş deprem

Özel okul sektörünü temsil eden dernekler depremden hemen sonra harekete geçerek bir kamuoyu duyurusu bildirdiler. Duyuruda;

“Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremle Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Adana, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illeri başta olmak üzere birçok yerleşim yerinde ağır can kayıplarına ve yıkımlara sebep olan yüzyılın en büyük felaketini yaşıyoruz.

Yaşadığımız bu elim hadise karşısında milletçe büyük bir dayanışmaya imza atıldığını ve bundan sonra da devlet millet el ele bütün yaralar sarılana kadar bu dayanışmanın süreceğine hiç kuşkumuz yoktur.

Özel okul sektörünü temsil eden dernekler olarak üyemiz olan tüm okullarımızın bu acı olayın hemen akabinde kurucu, öğretmen, öğrenci ve velileriyle birlikte acil yardımlar konusunda nasıl cansiperane bir şekilde harekete geçtiğinin yakın şahidiyiz.

Bunun ile birlikte bölgede oluşan büyük yıkım göz önüne alındığında deprem bölgesindeki illerimizde bulunan çocuklarımızın eğitiminde ciddi aksaklıkların yaşanması kaçınılmaz hale gelmiş durumdadır. Zaten vatandaşlarımızın büyük bir kısmının deprem bölgesinden ülkemizin diğer illerine göç etmeye başladığını da gözlemliyoruz. Bölgede yeniden normale dönene kadar mevcut durumun devam edeceği anlaşılmaktadır. Eğitimciler olarak göç etmek zorunda kalan yavrularımızın diğer ihtiyaçlarının giderilmesi kadar eğitimlerinin aksamamasının da ülkemizin geleceği açısından kritik bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda tüm özel okullarımızın kontenjanları ve imkanları ölçüsünde katılacakları bir büyük dayanışma kampanyasını duyurmak istiyoruz.

Bölgeden çeşitli illerimize göç eden yavrularımızı ikinci dönem boyunca özel okullarımız da tam burslu olarak (yemek- kitap- eğitim dahil olmak üzere ücretsiz) okutacağımızı bildiriyoruz.

Bu kapsamda kampanyaya destek olan tüm özel okullarımızın misafir öğrenci kontenjanlarını duyuracağımız online ortak bir platformdan (yakında yayında olacak olan www.misafirogrenci.org üzerinden) ilan edecekler ve ilgili öğrencilerimizin de bu platform üzerinden müracaat etmeleri sağlanmak suretiyle kayıt işlemleri yürütülecektir. Eğitime emek veren ve ülkemizin yarınına yatırım yapan Türkiye’nin eğitimcileri olarak bu süreçte katkımızı en iyi bildiğimiz yoldan yapmayı da misyon olarak görüyoruz. Tüm bu süreçler Millî Eğitim Bakanlığının denetimine açık olacaktır.

Deprem mağduru öğrencilerimizi özel okullarımıza davet ediyoruz. Öğrencilerimizi kurumlarımızda misafir etmeyi bu elim hadise karşısında milletçe hissettiğimiz büyük acıyı biraz olsun hafifletecek bir imkân olarak görüyoruz.

Milletimize tekrar baş sağlığı dilerken el birliği ile bu vahim tabloyu düzelteceğimize olan inancımızı yinelemek istiyoruz.

Kampanyamıza destek olan ve bu kampanyaya katılan tüm özel okullarımıza gönülden teşekkür ediyoruz. Tüm halkımıza saygıyla duyururuz.” Duyurusunda Bulundu.

Toplamda 50 ilde 397 özel okulu kapsayan 5595 misafir öğrenci kontenjanı açıldı.

 

Misafir Öğrenci Sistemi Nedir?

Misafir Öğrenci Sistemi, 10 ilimizde yaşanan iki ayrı depremden etkilenen öğrencilerin, 2022-2023 eğitim yılının ikinci döneminde tam burslu (eğitim, yemek, kitap) olarak öğrenim görebilmelerini sağlamak için oluşturulmuştur. Bu sisteme dâhil olan özel okulların ve ilgili burs kontenjanlarının ilan edilmesine olanak sağlar. Misafir öğrenci kabul eden okullar, 2022-2023 eğitim yılının ikinci döneminde misafir öğrenciden; eğitim, yemek ve kitap hizmetlerini ücretsiz olarak sunar.

özel okul

Misafir Öğrenci Kontenjanından Yararlanmak isteyen öğrenciler için gerekli şartlar;

  1. Kurumların misafir öğrenci kontenjanı ilan ettikleri sınıf seviyesinde öğrenci olmak
  2. 2022-2023 Eğitim yılının birinci dönemini depremlerin yaşandığı 10 şehirden (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Hatay) bir tanesinde tamamlamak
  • Misafir öğrenci kontenjanı sunan okul, aday öğrencin bu illerde yer alan bir okuldan nakil işlemini gerçekleştirmesini isteyebilir.
  1. Depremden olumsuz etkilenilmiş olmak

depremzedelere özel okul

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir