JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU (JAMYO) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) Ankara ilinde bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı (JSGA) yerleşkesi ile Bursa ilinde bulunan Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu;

Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu miktarda muvazzaf astsubay yetiştiren, (2) yıl ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı meslek yüksekokulu statüsündeki eğitim kurumudur. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulunda astsubay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan ön lisans diploması da verilmektedir.

JANDARMA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU

Gerekli niteliklere sahip jandarma astsubayları lisans eğitimlerini tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve J.Gn.K.lığınca belirlenen kontenjan içerisinde yer almaları halinde verilecek eğitim ve öğretimi müteakip subay olabilmektedir.

Öğrenim gören öğrencilerin bütün ihtiyaçları (Yemek, yatak, kıyafet, harçlık, eğitim-öğretim giderleri vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.

 

Ön lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra astsubay çavuş olarak nasbedilen astsubaylar; 926 sayılı TSK Personel Kanunu hükümlerine göre aylıklarına ilave olarak; silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, tayın bedeli, emniyet ve asayiş hizmeti tazminatlarından yararlanmaktadır.

JANDARMA ALIMI~1

Jandarma astsubayları; orduevlerinden, lojmanlardan ve Ordu Yardımlaşma Kurumunun (OYAK) imkânlarından istifade etmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir