EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI İKRAMİYESİ SON DAKİKA

 EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI İKRAMİYESİ SON DAKİKA

Emekli maaşı zammı düzenlemesi ve Cumhuriyet ikramiyesi için bugün tüm gözler Kabine Toplantısı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan’da olacak. Emekliye zam düzenlemesinin SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı dahil olmak üzere tüm emeklileri kapsaması bekleniyor. Başkan Erdoğan’ın talimatı sonrası emekli zammı için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe çalışmalarını yürüttü. Masada emeklilerle ilgili 3 başlık var. En düşük emekli maaşı ve emekli ikramiyesi ne kadar, kaç TL olacak? Türkiye o saate kilitlendi…Ekim ayının ilk Kabine Toplantısı bugün 15:30’da başlayacak.


Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik edeceği Kabine Toplantısı sonrası emekliye zam düzenlemesi ve Cumhuriyet ikramiyesi ile ilgili gelişmeler belli olacak. Kabine Toplantısı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı beraber yürüttüğü çalışmalar hakkında sunum yapacak. Kabine Toplantısı’nda emekliler için 3 başlık yer alacak. 2 Bakanlığın sunumu ve bütçe rakamlarının değerlendirilmesi sonrası 3 düzenlemeden hangilerinin devreye alınacağı konusunda son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.
 • Emekliye ek zam (En düşük emekli maaşı düzenlemesi)
 • 3. ikramiye (100. yıla özel Cumhuriyet ikramiyesi)
 • Seyyanen zam
 • BAŞKAN ERDOĞAN: YENİ MÜJDEMİZİ VERECEĞİZToplumda hiçbir kesimin enflasyona ezdirilmeyeceğini vurgulayan Başkan Erdoğan, “Son 21 yıldır enflasyona ezdirmediğimiz işçi, memur ve emeklilerimize inşallah önümüzdeki dönemde yeni müjdeler vermeye devam edeceğiz. Emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili bakanlığımız çalışmasını yapıyor. İlk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi de inşallah emekli memurlarımıza açıklayacağız” şeklinde konuştu.
  Başkan Erdoğan’ın bu sözleri sonrası ilk Kabine Toplantısı bugün gerçekleşecek. Erdoğan’ın saat 19:30’dan sonra Kabine Toplantısı’nda alınan kararları duyurması bekleniyor.

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yöneteceği Kabine Toplantısı’nın en önemli gündem maddesi 15,5 milyon SSK, Bağ-Kur ve 2,7 milyon memur emeklisini ilgilendiren düzenleme olacak.

En düşük emekli maaşı 2023 yılında 3.500 TL’den yüzde 114’ü aşan artışla 7.500 TL’ye yükseltildi. Bu taban aylığın Temmuz 2023 – Ocak 2024 ara döneminde yeniden belirlenmesi bekleniyor.
Bu rakamın 10 bin TL’ye yükseltilmesi en güçlü seçenek olarak masada bulunuyor. Ayrıca memur emeklileri içinde seyyanen artış gündemde bulunuyor. Son karar Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın olacak. Milyonların gözü kulağı Kabine Toplantısı’nda olacak. Taban aylıkların artırılmasının yanında bir diğer formül seyyanen zam oldu. Burada bütün emeklilerin maaşlarına yine 2.000-3.000 TL civarında bir artış yapılması masada bulunuyor. Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan’ın koordineli çalışması sürüyor. Burada taslak düzenleme Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Başkan Erdoğan’ın onayı sonrası Meclis sürecine girilecek.
3. EMEKLİ İKRAMİYESİ KAÇ TL OLACAK?

Gündeme gelen bir diğer önemli düzenlemelerden bir tanesi de emekli maaşı yanında Ekim ayında Cumhuriyetin 100. yılına özel bir defaya mahsus olmak üzere bayram ikramiyesi verilmesi oldu. Burada da son kararı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

NOT: Tüm düzenlemeler için bütçe çalışmalarında rakamlar Başkan Erdoğan’a sunulduktan sonra karar verilecek.
Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesi her yıl 2.000 TL, toplamda 4.000 TL olarak ödeniyor. Cumhuriyet ikramiyesi için de konuşulan rakam 2.000-5.000 TL oldu.

Türkiye’de 15,5 milyon SSK, Bağ-Kur ve 2,7 milyon memur emeklisi bulunuyor. Düzenlemenin 18 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirmesi nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı detaylı bir bütçe çalışması gerçekleştiriyor.


Emekli ikramiyesinin maliyetinin 36 milyar TL ile 90 milyar TL arasında olması bekleniyor. Kurban ve Ramazan Bayramı ikramiyesi alanların hepsi Cumhuriyet Bayramı ikramiyesinden faydalanabilecek.


  • Şehit yakınları ve gaziler,
  • SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı emeklileri,
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,
  • Ölüm aylığı alanlar,
  • Şeref aylığı alanlar,
  • Geçici köy korucuları,
  • Kore, Kıbrıs, İstiklal Harbi gazileri,
  • Şampiyon sporcular ve terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ve diğer hak sahipleri.

    • Emekli zammı için taslak çalışma kamuoyuna paylaşılacak
    • Kanun teklifi Meclis’e gelecek
    • Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun dan geçecek
    • Genel Kurul’da oylanacak
   • Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’ de yayımlanacak
   • Ara düzenleme dışında Ocak ayı başında 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası emekli maaşları yeniden artacak Emekli maaşı zammı için düzenleme 2023 yılı bitmeden yasalaşacak. En geç Kasım ayında 7.500 TL olarak uygulanan taban aylık yeniden belirlenecek. ‘En düşük emekli maaşı’nın artması sonrası tüm emeklilerin maaşları Ocak ayı başında yeniden yükselecek. Ocak sonrası dönem için asgari ücret, memur ve emekli maaşları için yeni sistemin devreye girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde artık ‘Enflasyon beklentileri’ ne göre ücret düzenlemelerinin yapılacağının sinyalini verdi.

   6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 67,22

   Merkez Bankası’nın Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 67,22 olması bekleniyor. Buna göre 2023 yılının 2. yarısı için enflasyon oranı yüzde 39,61 olarak hesaplandı. Yani bu rakam SSK ve Bağ-Kur emeklileri için refah payı hariç Ocak zammı olarak beklentilere girmiş oldu.

   EMEKLİ VE MEMUR İÇİN BEKLENEN ZAM ORANLARI


    • 6 aylık enflasyon oranı yüzde 39,61,
    • Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 39,61,
    • 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 31,71,
    • Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15,

    6 aylık memur zammı yüzde 51,46 oldu.Bilindiği üzere SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları her yıl Ocak ve Temmuz döneminde olmak üzere 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Bu oran doğrudan kök maaşlara yansıyor.


    Örneğin; 10.000 TL kök maaşı olan bir vatandaşın maaşı bu hesaplanan rakamlara göre 13.961 TL’ye yükselecek. Bu rakama yüzde 4’lük ek ödeme ilave edilecek ve emekli vatandaş hesabında 14.519 TL’yi görecek. Ayrıca bu dönem memur zam oranı emekli maaşları için de önemli bir referans değer olacak. Ocak zammı için 5-10 puanlık bir refah payı da masada olacak.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir