Bekçi Nedir? (Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nedir?)

Bekçi Nedir? (Çarşı ve Mahalle Bekçisi Nedir?)

İnsanların son zamanda internette sıkça araştırdığı konulardan biri olan Çarşı ve mahalle bekçileri; Türkiye’de Genel Kolluğa yardım etmekle görevlendirilmişlerdir. Geçmişten günümüze birçok bekçi alımı gerçekleştirilmiştir. Bekçiler ile ilgili 1914 yılında çıkarılan kanun yıllar içerisinde revize görerek son halini 18 Haziran 2020 de 7245 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Kanunu olarak adlanmıştır.

Yıl 1945. 1914'te çıkarılan yasayla görevini yapan bir gece bekçisi.
(Yıl 1945. 1914’te çıkarılan yasayla görevini yapan bir gece bekçisi.)

Bekçiler kendilerine belirlenmiş olan sorumluluk alanlarında güvenliği sağlamak ve genel kolluğa destek olmak ile görevlendirilmiş silahlı kolluk görevlileridir.
Son zamanlarda yurdumuzda yaşanan asayiş olaylarında belirgin bir miktarda düşüş olmasında Çarşı ve Mahalle bekçilerinin büyük bir yeri olduğu gözlemlenmektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi

Çarşı ve mahalle bekçilerinin asayiş görevinin yanı sıra görevli oldukları sınır içerisinde halka yardım içinde görevlendirilmişlerdir.
Bekçi ne iş yapar? Bekçi nasıl olunur? Bekçi olmanın şartları nelerdir? Bekçi maaşları ne kadar? gibi birçok sorunun cevabına sitemiz içerisinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz konuları SORU SOR bölümünden ileterek cevabınıza karşılık bulabilirsiniz. Sitemiz içerisinde paylaşılan alım duyuruları ve bilmenizde faydalı olabilecek tüm içeriklerin duyuruları sosyal medya hesaplarından da paylaşılmaktadır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir