Emeklilere bir zam daha yapılacak iddiası!

Emeklilere bir zam daha yapılacak iddiası! İşte kulislerde konuşulan rakam

2023 yılı sonu enflasyon verilerinin açıklanmasıyla emeklilerin maaş zam oranı da belli oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 37,56, memur ve memur emeklilerinin aylıklarına ise yüzde 49,25 zam yapıldı. Bu zam oranıyla birlikte en düşük emekli maaşı da 7.500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Ancak yapılan artışlar, emeklilerin beklentilerini karşılayamadı. En düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine çıkarmak isteyen emekliler, ayrıca seyyanen zam da talep etti.4 bin lira seyyanen zam beklentisi

Kulislerde yapılan görüşmelerde, hükümetin emeklilere 4 bin lira seyyanen zam yapmayı düşündüğü konuşuluyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “4 bin TL civarında bir zam yapabilirler. Seyyanen zam ile beraber en düşük emekli aylıklarına da bunu yansıtabilirler” ifadelerini kullandı.

Zam oranı da yükseltilmiştiÖte yandan memur emeklilerine yapılan zam oranı ile farkı kapatmak için SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılan yüzde 42.57’lik ek zam oranının yüzde 49.25’e çıkarılması düzenlemesi Meclis’ten geçti. Yapılan açıklamaya göre emekli maaşlarındaki ek zamdan kaynaklanan farklar, düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 1 hafta içerisinde ödenecek.

Zamlar yeterli mi?Yapılan zamlar, emekliler için yeterli mi? Bu sorunun cevabı, emeklilerin gelir düzeyine ve yaşam koşullarına göre değişiyor. Ancak genel olarak bakıldığında, yapılan zamların enflasyon karşısında eridiği ve emeklilerin gelir düzeyinin düştüğü görülüyor.

Emeklilerin gelir düzeyinin artırılması için, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması ve seyyanen zam yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir