Geçmişten Günümüze Bekçilik Mesleği

Geçmişten Günümüze Bekçilik Mesleği

Ülkemizde son zamanlarda bekçi alımlarının yapılmasıyla görünürlüğü bir hayli fazlalaşan çarşı ve mahalle bekçileri, görevlerinde göstermiş oldukları üstün başarı ve gayret ile birçok olaya önceden müdahale ederek suç oranlarında belirgin bir düşüş sağlamıştır. Bunun yanı sıra geceleri görev yapan bekçiler potansiyel suç ve suçlular üzerinde caydırıcılık sağlayarak suçun önlenmesinde de etkin rol oynamaktadırlar.

Günümüz Bekçileri

Geçmişine baktığımızda İstanbul’un Fethi zamanlarına kadar giden bekçilik; Bekçi Baba ismiyle Cumhuriyet Döneminde de vatandaşlara güvenlik hizmeti sunmuştur. 1966 yılında çıkarılan kanun ile birlikte bekçilerin hak ve görevleri düzenlenmiştir.

1970’ li yıllara gelindiğinde bekçilere verilen önem bir hayli azalmaya başlamış ve 1993 yılına gelindiğinde bekçi alımlarına son verilmiştir.

Ancak yıl 2016’yı gösterdiğinde emniyetin asayiş sorunlarının yaya devriye ile tedbir alınabileceği düşüncesi, Çarşı ve Mahalle Bekçisi uygulamasının geri gelmesi kararının almasına sebep olmuştur.

Günümüze kadar gelen Çarşı ve Mahalle Bekçisi, Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçları kapsamında yıl içerisinde gerektiği sayı kadar alım ilanı yayınlanarak temin süreci başlatılmaktadır. Bekçi alımları ile ilgili güncel duyurular internet sitemizden ve sosyal medya adreslerimizden duyurulmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir